
Mikäli olet tulossa äitiyspoliklinikalle, naistentautien poliklinikalle tai synnytysvastaanotolle ja sinulla on koronavirusinfektioon sopivia oireita, ota etukäteen yhteyttä lisäohjeiden saamiseksi.
Sisäänkäynti äitiyspoliklinikalle ja synnytysyksikköön
- Kymenlaakson keskussairaalan pääsisäänkäynnin ovi (ns. eteläpäädyn sisäänkäynti) on avoinna päivittäin kello 6-20 välisenä aikana. Muuna aikana ovi on lukittu.
- Sisäänkäynti Äitiyspoliklinikalle (KOKS) ja synnytysyksikköön klo 6-20 pääsisäänkäynnin kautta.
- Sisäänkäynti Äitiyspoliklinikalle (KOKS) ja synnytysyksikköön klo 20-6 päivystyksen kautta.
KOKS
Äitiyspoliklinikka, p. 05 220 2415
Naistentautien poliklinikka, p. 05 220 2414
Synnytysvastaanotto, p. 020 633 6000
Osasto 8, p. 05 220 2456
- Kulkeminen sairaalan sisällä tulee minimoida.
- Suu-nenäsuojusta eli maskia tulee käyttää kaikissa sairaalan tiloissa, joissa on muita asiakkaita tai henkilökuntaa.
- Mikäli äiti ja tukihenkilö ovat kahdestaan synnytyshuoneessa tai vuodeosaston potilashuoneessa, maskia ei tarvitse käyttää. Synnyttäjän ei tarvitse käyttää maskia synnytyksen aikana, mikäli hän on oireeton.
- Tukihenkilön pääsy lääkärin vastaanotoille äitiyspoliklinikalla on toistaiseksi kielletty. Tukihenkilö ei voi tulla odottamaan edes äitiyspoliklinikan aulaan. Näin pystymme pitämään odotustilassa riittävät turvavälit.
- Tukihenkilö voi osallistua seulontaultraäänitutkimuksiin (alkuraskaus ja keskiraskaus), synnytyksen käynnistykseen, alatiesynnytykseen ja synnytyksen jälkeiseen hoitoon vuodeosastolla. Lisäksi tukihenkilö voi osallistua SYPE-vastaanotolle ja HAL-vastaanotolle.
- Synnytykseen voi osallistua yksi tukihenkilö sekä tarvittaessa tämän lisäksi doula. Synnytykseen osallistuvan tukihenkilön toivotaan tekevän koronaviruksen kotitesti alle 24 tunnin sisällä ennen synnytysyksikköön saapumista.
- Keisarileikkaukseen tulevan tukihenkilön tulee olla terve ja infektio-oireeton ja noudattaa kaikkia henkilöstön antamia hygieniaohjeita.
- Muita vierailijoita kuin tukihenkilö tai doula ei sallita. Tukihenkilön vierailuaika osastolla klo 8-20.
- Synnytysvalmennukset järjestetään etäyhteydellä. Tutustumiskäynnit synnytysyksikköön eivät toistaiseksi ole mahdollisia.
- Vuodeosaston perhehuoneet ovat käytössä.
- Imetyspoliklinikka toimii normaalisti. Äidinmaidonluovutusta voidaan jatkaa normaalisti, jos luovuttaja on terve.
- Naistentautien poliklinikka toimii normaalisti.
Voiko raskaana oleva ottaa koronarokotteen?
THL suosittelee koronarokotusta kaikille raskaana oleville. Tietoa raskaana olevien koronarokotuksista on koottu THL:n Sopivatko koronarokotteet kaikille -sivulle.